Ucuza Ev Taşımak İçin 3 Öneri

Ucuza ev taşıtmanın yollarını merak eden pek çok insan olduğuna eminiz. İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde toplu taşıma ile bir yerden başka yere gitmek bile yeterince pahalıyken eşyaları taşıtmak pek kolay bir iş değil.

Özellikle öğrenci veya asgari ücretli yurttaşlar için büyük sorun teşkil eden şehir içi eşya taşıma ücretleri konusunda yol göstermeyi düşündük. Bu yüzden bu yazımızda herhangi bir ticari kaygı gütmeden yol gösterici bilgiler sunmaya çalıştık. Siz de ucuza eşya taşıtmanın yollarını arıyorsanız, aşağıdaki önerilerimize bakabilirsiniz.

Eski usul nakliye: Bilindiği gibi 2000’li yıllardan önce ev taşıma sektörü şimdiki kadar yaygın değildi. İstanbul, Ankara ve İzmir dışında, tam kapsamlı taşıma hizmeti veren evden eve nakliye firması neredeyse hiç yoktu. Belirtilen büyükşehirlerde ise sadece ekonomik refahı yüksek yerlerde tam kapsamlı taşıma işlemleri yapılırdı.

Eski usul nakliye olarak bahsettiğimiz durum ise tam olarak şöyle; ev eşyasının durumuna göre bir kamyon veya kamyonet kiralanır ve eşyayı taşımak için eş, dost, akraba seferber edilirdi. Bu süreç zorlu olsa da, ucuza ev taşıtmanın en etkili yollarından biridir. Bu yöntemle cebinizden çıkacak miktar, sadece kiralayacağınız nakliye kamyonunun gideridir. Bu da normal bir evden eve nakliye hizmetine kıyasla oldukça düşük bir ücrettir.

 

Birçok nakliye firmasından fiyat almak: Bu şekilde kendinize en uygun fiyatı bulmanız olasıdır. Fakat fiyat düştükçe hizmet kalitesinin ve güvenirliliğin düştüğü de bir gerçek. Hatta bazı durumlarda “keşke eşyalarımı kendim taşısaydım” bile diyebilirsiniz. Zira şikayet sitelerindeki şikayetlerin önemli bir kısmı ucuz evden eve nakliye fiyatı veren firmaları konu alıyor.

 

Kaliteli bir firmadan standart bir hizmet almak: Ev taşıma hizmeti ne kadar detaylı olursa, yani verilen hizmetler ne kadar çok olursa, fiyat da o ölçekte yükselir. Hem kaliteli bir nakliye firmasıyla evinizi taşıtıp yaşanabilecek sorunları minimuma indirmeyi hem de uygun bir fiyata taşınmayı düşünüyorsanız bu seçenek tam size göre.

Nakliye fiyatını düşürmek için yapmanız gereken şey, bazı hizmetleri üstlenmek. Kaliteli bir hizmet vereceğini düşündüğünüz bir firmayı arayarak fiyat teklifi isteyiniz. Alacağınız fiyat genellikle tam kapsamlı bir taşıma işlemi için geçerlidir. Tam kapsamlı nakliye hizmeti, kırılacak mutfak eşyalarınızın sarılıp kolilenmesinden gardırobunuzdaki elbiselerin kırışmaması için getirilen taşınabilir elbise dolabına, gardırobunuzun ve beyaz eşyalarınızın sökülüp takılmasından tüm bunların paketlenmesine kadar pek çok hizmeti içinde barındırır. Dolayısıyla fiyat düşürmek için yapılması gereken şey, bu hizmetlerden bazılarını üstlenmek. Mesela kırılacak eşyaları kendinizin paketleyeceğini söyleyebilirsiniz ya da buna ek olarak eğer yapabiliyorsanız gardırobu söküp kurma işlemini de üstlendiğinizi belirtip buna göre fiyatta indirime gidilmesini talep edebilirsiniz.