Buzdolabı nasıl taşınır, taşınmalı?

Her evin olmazsa olmazı beyaz eşyalardır. Beyaz eşyalar içinde belki de en önemlisi buzdolabıdır. Çeşitli nedenlerle buzdolabını taşımanız gerekebilir ve bundan dolayı her an evden eve nakliyat şirketlerini çağırmanız mümkün olmayabilir.

Özellikle üniversite öğrenciyseniz, maddi olarak sizi zorlayabileceği için her işinizi kendiniz halletmeye çalışabilirsiniz. İşte bu yazımızı da öğrencileri referans alarak hazırlamaya karar verdik. Öncelikle buzdolabını taşımak için en az iki kişi olmanız tehlikeli bir sonuçla karşılaşmamanız için oldukça önemli.

 

  • Buzdolabını taşımadan önce içerisindeki tüm gıdaları çıkartınız. Risk nedir sorusuna cevap bulmak istiyorsanız yumurta bölmesini boşaltmayabilirsiniz de. 🙂
  • Buzdolabındaki hareketli parçaları (raflar gibi) düşmemesi için bantlayabilirsiniz.
  • Buzluk kısmında buzlanma varsa, bunun çözülmesi için birkaç saat beklemenizde fayda var.
  • Elinizde herhangi bir paketleme malzemesi yoksa, tercihen kullanmadığınız bir battaniye ile buzdolabını kabaca sarabilirsiniz. Bantla battaniyeyi buzdolabına daha iyi tutturabilirsiniz. Bunun için bandı battaniye ile sarılmış buzdolabının etrafında belli aralıklarla döndürebilirsiniz.
  • Buzdolabına sıkıca iple bağlamanız elzemdir. Zira taşınma esnasında eliniz kayabilir ya da paketleme malzemesi çözülebilir. Bu durum ise tehlikeli sonuçlar doğurabilir. İpi hem üst taraftan hem de alt taraftan sıkıca bağlamanız gerekmektedir.
  • Buzdolabının alt arka tarafında tekerlekler olduğu için düz alanlarda sürükleyebilirsiniz. Eğer şansınıza binada asansör bulunuyorsa, işiniz görece daha kolay. Aksi takdirde buzdolabının merdivenlerde taşınması için iki kişi önde ve iki kişi arkada olmak üzere 4 kişi bulunması daha güvenlidir.
  • Taşınma işlemi bittikten sonra buzdolabınızı en az iki saat boyunca prize takmamanız tavsiye edilir.

Bu konuda aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.